RÖGZÍTETT FOGPÓTLÁSOK
Ha a fog már annyira destruálódott, hogy azt töméssel nem lehet helyreállítani, illetve ha a hiányzó fogakat rögzített fogpótlással szeretnénk pótolni, akkor koronát, illetve hidat készítünk. A korona teljes mértékben beborítja a fog látható részét és cementtel rögzül a foghoz. A hidak, koronák lehetnek hagyományos fémkerámia restaurációk, illetve fémmentes pótlások.
A fogak előkészítése vállas preparálással történik, amikor a foganyag egy részét eltávolítjuk, hogy helyet biztosítsunk a korona számára. Ez minden esetben helyi érzéstelenítésben történik, így a páciens számára nem fájdalmas.
Fémkerámia fogpótlások
A fogpótlás alapját a fémváz adja, erre égetik rá a későbbiek során a porcelánt, mint leplező anyagot, amely az esztétikai hatásért felel. A kerámiát tetszőlegesen lehet színezni, azonban a tökéletes esztétikai összhatáshoz legalább olyan fontos a fényáteresztő és fényvisszaverő képesség, mint a környező fogakkal megegyező színválasztás, és mivel a fémváz nem engedi át a fényt, a fémkerámiából készült restaurációk esztétikai megjelenésükben messze alulmaradnak a fémmentes fogpótlásokétól. A váz anyaga készülhet kobalt – króm, arany – platina, ezüst – palládium ötvözetből, illetve ötvözetlen arany vagy titánból. Léteznek nikkeltartalmú ötvözetből készülő fémvázak is, azonban ezek allergén hatása miatt használatuk egyre inkább háttérbe szorul.
Fémmentes pótlások
Anyagukat tekintve készülhetnek cirkónium dioxidból, vagy különböző típusú kerámiából. Fényáteresztő képességük megegyezik a természetes fogakéval, megjelenésükben ettől lesznek természetesek és élethűek.
A préskerámia napjaink egyik legesztétikusabb fogpótlása, amelyet koronák és esztétikus héjak készítésére használunk. Ezeket az anyagokat leginkább az esztétikai fogászatban használjuk, amikor a fő cél az esztétika javítása, nem pedig a fogak pótlása. Ilyen eset az, amikor valakinek nincs hiányzó foga, de nincs megelégedve a mosolyával. A fogak előkészítése utána koronákat vagy héjakat készítünk préskerámiából, így készítünk igazi hollywood-i mosolyt.
A cirkónium-dioxid anyagú fogpótlások a legelterjedtebbek napjainkban, hiszen a mai modern cirkonok esztétikája megegyezik a préskerámiáéval, viszont mechanikai tulajdonságai sokkal jobbak. A nagyobb terhelést is bírják, így a rágózónába is ajánlott a készítésük, illetbe hosszabb hidak elkészítésére is alkalmasak.
Allergiás pácienseink számára a préskerámia vagy cirkónium-dioxid fogpótlásokat szoktuk javasolni, azonban előfordulhat, hogy valaki erzekre az anyagokra is allergiás. Ilyen esetben a Bio_HPP anyag jön szóba. Természetesen erre is van lehetőség rendelőnkben.
IMPLANTÁCIÓS FOGPÓTLÁSOK
Számos esetben előfordul, hogy a fogak száma vagy elhelyezkedése nem teszi lehetővé a rögzített fogpótlás elkészítését, ilyenkor a kivehető pótlások elkerülése végett implantátumokat ültetünk be. A beültetett implantátumokra a gyógyulási idő letelte után rögzített fogpótlást készítünk. Ennek anyaga fem-kerámia vagy cirkónium-dioxid lehet. Ezeket a fogpótlásokat jól elrejtett csavarokkal rögzítjük az implantáumhoz, ennek előnye, hogy bármikor könnyedén cserélhetőek vagy javíthatóak.
Teljes foghiány esetén különösen az alsó fogsoroknál, még a legjobb fogorvosi és fogtechnikai háttér mellett sem lehet stabilan rögzülő pótlást készíteni. A problémára a fogászati implantátumok jelenthetnek megoldást.
Felső állcsont esetében négy, míg az alsóknál kettő darab implantátummal stabilizálható a protézis. Az alsó fogsorokat gömbretenciókkal ellátott műgyökérbe csavarozható felépítmények, míg a felsőket stéggel összekötött implantátumok rögzítik. Nagy előnye az ilyen típusú fogműveknek amellett, hogy remek stabilitást biztosítanak viselőjének, az hogy sokkal költségkímélőbbek, mint a teljesen rögzített pótlások.
KIVEHETŐ FOGPÓTLÁSOK
Teljesen kivehető fogpótlás készítése teljes foghiány esetén válik indokolttá. A teljes kivehető fogpótlás nem a legkényelmesebb és legkönyebben megszokható pótlások közé tartozik. Mi minden esetben törekedünk rá, hogy a kievehető fogpótlásaink a lehető legprofesszionálisabban, a legjobb minőségben készüljenek, így elérjük a lehető legnagyobb stabilitást. Azonban így is szükség van a páciens kooperációjára és nyitottságára, hiszen a megszokási periódusban az ő kitartásán múlik az, hogy jól fogja-e tudni használni a kievehető fogpótlását.
A kapcsos kivehető fogpótlások részleges foghiány esetén – amennyiben azok száma és elhelyezkedése nem teszi lehetővé rögzített pótlás készítését – jelenthet megoldást a problémára. Ilyenkor a fémből megöntött alaplemezt fém kapcsok rögzítik a megmaradt fogakhoz. Sokkal stabilabban illeszkedik, mint a teljes kivehető fogpótlások, viszont az esetenként látható kapocs miatt – különösen ha az a frontrégióban van – esztétikailag nem túl előnyös viselője számára.
KOMBINÁLT FOGPÓTLÁSOK
Az előbb említett kapocs által okozott esztétikai hátrány kiküszöbölésére kombinált fogpótlást készítünk, amelynek van egy rögzített része és egy kivehető része. A rögzített rész a maradék fogak előkészítése utána azokra készített rögzített fogpótlás, ami azonos a hagyományos rögzített pótlásokkal annyi különbséggel, hogy valamilyen rejtett, finommechanikai rögzítőelem található rajtuk (pl csúsztató). Így egy stabilabban rögzülő, esztétikusabb fogpótlást kapunk.
Abban esetben javasoljuk a teleszkópos fogpótlást, ha a megtartott fogak száma csupán 2-3 darab és azok stabilitása sem százszázalékos. Két részből áll a teleszkóp, primer és szekunder sapkából, amelyek összecsúsznak és a fém-fém között kialakuló frikciós erővel tartják helyben a fogpótlást. A primer sapkát az előkészített fogakra rögzítjük, míg a szekunder sapka a kivehető részben van. Érthető módon, amikor ez a két sapka összecsúszik, a saját fog helyben tartja a kivehető fogpótlást. Ha a fogsort rögzítő valamelyik fog elvesztésre kerülne, nem szükséges új pótlást készíteni, elég csupán az eltávolított fog helyét műfoggal kitölteni, majd ezt követően a protézis továbbra is hordható.